انواع لامپ ها و کاربرد آنها
خوانندگان را با یک جمله
هیجان زده کنید

انواع لامپ و ویژگی های آنها

در
دسته بندی ها: فرمت های نوشته, نشانه گذاری

دانستن انواع لامپ ها مهم است زیرا آنها نقش مهمی در زندگی ما بازی می کنندو روشنایی در شب به وجود آنها بستگی دارد.تصور کنید شب بدون حضور روشنایی چگونه است. شما ممکن است کارهای زیادی دارید که قصد دارید انجام دهید اما بدون نور این امکان برای شما مهیا نیست.از امور بسیار ساده تا پیچیده با حضور لامپ ها معنا دارد.پس در این مقاله قصد داریم به بررسی انواع لامپ بپردازیم و آنها را بررسی کنیم.

نمایی از لامپ حبابی

آشنایی با لامپ ها و نقش آنها در زندگی

اگر دوست دارید بدانید ساخت اولین لامپ چه زمانی است. باید بگوییم ساخت اولین لامپ حبابی به قرن 19 بر می گردد.این لامپ رشته ای به وسیله ادیسون و جوزف ساخته شد.اما همان طور که می دانید پس از آن لامپ ها هر روز پیشرفت کردند.لامپ های جدید بازدهی بهتری نسبت به لامپ هایی دارند که در گذشته تولید می شدند.

لامپ ها روشنایی را در هر محلی تأمین می کنند لذا نقش آنها در زندگی بسیار پر رنگ است باید بدانید که این لامپ ها عضو حیاتی و کارآمد در زمینه تأمین انرزی برای باتری ها و … هستند. وسیله ای که با استفاده از جریان الکتریکی اقدام به تولید نور مصنوعی می کند تعریف لامپ است.

در صورتی که شما قصد خرید انواع لامپ را دارید می توانید با مشاوران ادی لایت ارتباط برقرار کنید و لامپ مورد نظر خود را سفارش دهید.با ادی لایت شما می توانید روشنایی منزل و محل کار خود را تأمین کنید.

انواع لامپ کدامند؟

لامپ ها در انواع مختلف وجود دارند و تنوع در آنها بسیار زیاد است. در زیر به بررسی چند نمونه از مهمترین آنها می پردازیم.

  • حبابی
  • فلورسنت
  • هالوژن
  • ال ای دی
  • مهتابی
  • نئون
  • تخلیه با شدت بالا
  • سدیم با فشار کم

آشنایی با لامپ حبابی

این نوع از لامپ در واقع منبعی از نور الکتریکی ارائه می دهد.این لامپ با تابش کار می کند و برای منتشر کردن نور از گرم کردن رشته استفاده می کند. این نوع لامپ ها در سایز ها و طرح های متنوع وجود دارد.که دریافت نیرو با وات یا ولتاژ است.

خیلی از افراد مایل هستند بدانند چرا به آن رشته ای می گویند و آن به دلیل کار براساس اصل پدیده رشته ای است.منظور از رشته ای درخشش و نورانی شدن رشته داخل لامپ به وسیله جریان الکتریکی است.

آشنایی با لامپ فلورسنت

لامپ فلورسنت در حقیقت جایگزین لامپ حبابی یا هالوژن شد و به دو نوع تقسیم می شود.پیچ دار و پلاگین.لامپ های پیچ دار به وسیله یک سوکت پیچ بدون تجهیزات اضافی قابل کاربرد هستند.این نوع با نام های دیگر شناخته می شود که یکپارچه(پایه پیچ) و غیریکپارچه نیز به آنها می گویند.

هر دو نوع دارای اندازه ها، دما و انواع پایه متنوع هستند.این نوع با ویژگی هایی از جمله کارایی بالا، عمر طولانی و سهولت ارتقا شناخته می شوند.

آشنایی با لامپ هالوژن

لامپ های هالوزن نیز کاربردهای زیادی دارند و در واقع در موارد طراحی داخلی که نیاز به زیبایی باشد از آنها استفاده می شود.از کاربردهای آنها می توان به چراغ های جلو اتومبیل، روشنایی زیر کابینت و کاربرد در سقف منازل در کناف ،MDF و… اشاره کرد.این نوع لامپ ها برای نوردهی مستقیم نیز استفاده می شود.از این لامپ ها به عنوان جایگزین برای بازتابنده های حبابی استفاده می شود.

هالوژن استفاده زیادی دارد.از این نوع لامپ برای نور بهتر با کارایی ویژه استفاده می شود. با داشتن این ویژگی ها لامپ های با کیفیت تری به بازار ارائه می شود.

در صورتی که قصد خرید لامپ حبابی با را دارید می توانید با ادی لایت ارتباط برقرار کنید و لامپ های هالوژن خود را سفارش دهید.این فروشگاه بهترین لامپ ها را با بالاترین کیفیت ارائه می دهد.

آشنایی با لامپ LED

همان طور که روانشناسان بیان کردند نور در ایجاد شادی مؤثر است.یکی از لامپ ها با نور خوب لامپ ال ای دی است. افراد زیادی به این نوع لامپ ها علاقه دارند.از ویژگی های آنها می توان به کم مصرف بودن آن اشاره کرد. این نوع لامپ نیز در اندازه های و طرح های مختلف در بازار وجود دارد.این لامپ طول عمر بسیار بالایی دارد.

آشنایی با لامپ مهتابی

یکی از انواع لامپ که از همه نظر جزء بهترین لامپ ها هستند.لامپ مهتابی است.ممکن است شما با شنیدن نام مهتابی تصورات گذشته و صدای وز وز در خاطرتان بیایید.امروزه این نوع بازتابنده از نظر روشنایی بسیار عالی است.در هر وات روشنایی آن 45 تا 100 است.

آشنایی با لامپ متال هالید

از انواع دیگر لامپ، متال هالید است.این نوع برای روشنایی عمومی در فضاهای باز از جمله فضاهای تجاری، صنعتی و عمومی، پارکینگ ها، زمین های ورزشی، کارخانه ها و فروشگاه هایی که به صورت خرده فروشی اقدام می کنند.استفاده می شود.همچنین در زمینه برنامه های تخصصی خودرو نیز استفاده می شود. زمانی که لامپ متال هالید به طور کامل روشن شود به دمای 2000 درجه فارنهایت می رسد.نور این لامپ سفید است.

نمایی از لامپ نئون

آشنایی با لامپ نئون

لامپ نئون یکی دیگر از انواع لامپها است که به دلیل برق کم، عمر طولانی و قابلیت هایی که دارد از آن به کرات استفاده می شود.بیشترین استفاده از آن در تجهیزات و لوازم الکترونیکی است.لوله نئون یک لوله شیشه ای مهر وموم است که دارای یک الکترود فلزی است که در انتهای آن قرار دارد.به علت پتانسیل بالای چند هزار ولتی که بر روی الکترودها اجرا می شود.گاز داخل آن را یونیزه می کند و این امر باعث ساطع شدن نور رنگی می شود.

آشنایی با لامپ تخلیه با شدت بالا

یکی دیگر از انواع لامپ تخلیه با شدت بالا است.این نوع از لامپ در واقع همان سدیم با فشار پایین است که بهبود یافته است.این نوع دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند که می توان به رنگ بهتر و اندازه مناسب اشاره نمود و همچنین با نام HPS شناخته می شود.اگر مایل هستید بدانید این لامپ از چه چیزی به وجود می آید. باید گفت از یک لوله قوس مانند که به وسیله یک قاب پوشیده می شود.در لوله، سدیم، جیوه و زنون به کار می رود.جنس لامپ مربوطه از سرامیک اکسید آلمینیوم است.

آشنایی با لامپ سدیم با فشار کم

از انواع لامپ که دارای حداکثر نور و بهره وری هستند لامپ های سدیمی می باشند. این نوع از لامپ ها شبیه لامپ های فلورسنت عمل می کند.استفاده از این نوع لامپ بیشتر در محل های باز است. از جمله این مکان ها می توان به جاده ها، فضای باز و پارکینگ ها اشاره کرد زیرا در این محل ها رنگ مهم نیست.

کلام آخر

لامپ ها در انواع مختلف در بازار موجود هستند و نقش بسیار مهمی در زندگی دارند. زیرا روشنایی منزل، محل کار، جاده ها در شب به لامپ ها و چراغ ها بستگی دارد.بدون آنها در شب باید در تاریکی مطلق باشیم.لذا در این مقاله به بررسی انواع لامپ پرداختیم و ویژگی ها آنها را بررسی کردیم.